Крсна слава

Прије славе

  -Припрема се славско кољиво    

  -Припрема се славски колач - хљеб    

  -Припрема се вино црвено,

  вијећа,    

  -Тамјан, брикет (жар) и кадионица    

  -Припрема се трпеза по вољи домаћина.          

 

На дан славе              

   - У просторији гдје ће се прослављати чин славе на столу треба да стоји, постављено: славски колач, славска свијећа, славско кољиво, тамјан, кадионица и брикет са шибицом, три чаше напуњене вином, ракијом и водом. На столовима гдје ће сједити гости у продужетку поставе се по три флаше на три мјеста, обично напуњене ракијом,  соком и киселом водом. На мјесту гдје ће сједети долибаша (човјек који наздравља  током славе), (испред њега стоји славска свијећа, хљеб,  три чаше напуњене: вином ракијом и водом, тамјан и кандионица). У подне домаћин се прексти, помене Бога, пољуби славску  свијећу и запали је без обзира колико је гостију присутно. Када се гости окупе почиње чин славе о чему одлучује домаћин.        

 

Почетак славског обреда            

Домаћин пали кадионицу, позива госте да устану и почиње молитва Богу: (Богородица, Оче наш, Вјеровање). Након заједничке молитве домаћин позива онога ко треба да  чита славу. Читач славе узима кољиво у руке и почиње читати славу. По завршетку читања славе, још увијек се стоји и  узима кољиво овом редом: читач славе, домаћин, редом с десна на лијево сви гости, па на крају остали укључени. По завршетку узимања кољива служи се вино истим редом. Након вина служи се ракија са здравицом: Ову чашу ће мо попити стојећи Богу се молећи, те хљеб ломити тијело хранити, душу снажити душе не огријешити, Вјере не промијенити, живи и здрави бити.     

Читач славе узима славски хљеб, сијече га унакрсно и  залијева вином,Домаћин предаје поштење опет унакрсно тамо гдје је хљеб расијечен  говорећи: У име оца и сина и духа светога амин. Потом се славски  колач ломи, а учествују читач славе  и домаћин, његов син или неко од госта. Колач се окреће на рукама ломача колача и славњака уз ријечи долибаше: Христос је међу нама: а остали одговарају: сада свагда и у  све вијекове, амин. Након изговорених ријечи хљеб се пољуби. Ова се церемонија  понавља три пута. Славски хљеб узима домаћица и сијече, сваком госту по комадић, а остатак дијели укућанима. Након ломљења славског колача сваки гост се прекрсти  и сједне.                

 

Након молитве слиједи            

Домаћин узима већ припремљено поштење, поздравља све присутне ријечима захвалности Богу и свим гостима ријечима: Прво добро јутро, помоз Бог и добра вече, тако вам дајем  поштење од драгог Бога и од мога дома, а у име Крсне славе (навести име слављеног светитеља) који се прославља. Предаје поштење одређеном човјеку (долибаши) који ће даље наставити здравице.    

Долибаша узима поштење и захваљујући Богу и домаћину, три пута пије из флаше, говорећи пригодне ријечи и враћа поштење домаћину. Домаћин узима поштења оставља га, узима чашу и захваљујући долибаши и свим присутнима здравицом позива долибашу да настави даље са вођењем славског обрада...

 

© 2010 All rights reserved.

Create a website for freeWebnode